Podróże małe i duże > Rumunia - przewodnik

Hunedoara / Vajdahunyad (Rumunia) - przewodnik

Hunedoara (węg. Vajdahunyad) to przemysłowe miasto leżące nad rzeką Cerną, w Siedmiogrodzie, w Rumunii. Obecnie liczy sobie około 80 tysięcy mieszkańców, a turystów przyciąga głównie znajdującym się tutaj gotyckim zamkiem z XIV wieku, uznawanym za jeden z najpiękniejszych w Siedmiogrodzie.

Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Hunedoara (Rumunia)

UWAGA! Wszystkich, którzy odwiedzali Rumunię albo planują w najbliższym czasie się do tego kraju wybrać, serdecznie zapraszam do współtworzenia tego przewodnika. Można w tej sprawie pisać na adres redakcji redakcja@libertas.pl.

Historia

Pierwsze pisemne wzmianki o mieście, zwanym wtedy Hungnod, pochodzą z 1265 roku i wiemy z nich, że już wtedy istniał tutaj niewielki zamek. W XIV wieku Hunedoara przeszła w ręce Andegawenów, a w 1386 roku, po śmierci ostatniego z nich – króla Karola III – stała się własnością króla Zygmunta Luksemburskiego, który w miejscu starego zamku zbudował nową, gotycką warownię. W 1409 roku, w uznaniu zasług dla węgierskiej korony Zygmunt Luksemburski przekazał zamek wraz z otaczającymi go dobrami rumuńskiemu szlachcicowi Vojkowi Hunyadyemu. Jedna z wersji mówi, że węgierskiej koronie zasłużyła się raczej żona Vojka, która urodziła Zygmuntowi nieślubnego syna – Janka. Jak było naprawdę – nie wiem. Dodam tylko, że były to czasy walk z Turkami, a Hunedoara zasłynęła między innymi tym, że produkowano tutaj broń, zresztą już za czasów rzymskich okolica słynęła z produkcji żelaza.

Bogate złoża tego surowca przyczyniły się również do szybkiego uprzemysłowienia Hunedoary i wzrostu liczby jej mieszkańców w XIX wieku. Po II wojnie światowej władzę w Rumunii przejęli komuniści, którzy – jak wiadomo – przemysł bardzo kochali, a Hunedoara stała się największym producentem stali w Rumunii. Miasto właściwie zostało przekształcone w jedną wielką fabrykę, a kominy nadal widać chyba w każdym punkcie miasta.

Hunedoara (Rumunia)Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)
Hunedoara (Rumunia)Hunedoara (Rumunia)Hunedoara (Rumunia)

Cerkiew św. Mikołaja

Cerkiew św. Mikołaja, Hunedoara (Rumunia)Cerkiew św. Mikołaja, Hunedoara (Rumunia)

W centrum Hunedoary powinniśmy dość łatwo zlokalizować kopułę Cerkwi św. Mikołaja z 1634 roku. Z zewnątrz bryła świątyni przypomina mi trochę o sto lat starszą cerkiew mistrza Manole w Curtea de Argeş, choć oczywiście nie jest już tak pięknie zdobiona. Czytałem gdzieś, że cerkiew mistrza Manole przez wiele lat inspirowała innych architektów, więc może faktycznie to podobieństwo nie jest przypadkowe, ale nigdzie nie znalazłem potwierdzenia moich przypuszczeń. W środku świątyni można zobaczyć XVII-wieczne freski oraz ikonostas. Co ciekawe, pomimo, że gdy weszliśmy do środka, kościół był prawie pusty, to i tak rozbrzmiewał w nim głos chóru... może skromnego, bo jednoosobowego... ale rozbrzmiewał i napełniał świątynię odpowiednią atmosferą. Drobna rzecz, a jakże brakuje jej w katolickich świątyniach.

Cerkiew św. Mikołaja, Hunedoara (Rumunia)Cerkiew św. Mikołaja, Hunedoara (Rumunia)Cerkiew św. Mikołaja, Hunedoara (Rumunia)

Zamek Korwina w Hunedoarze

Podczas zwiedzania zamku zwróciłem uwagę na charakterystycznego kruka ze złotym pierścieniem w dziobie. Takiego samego w herbie miał jeden z moich ulubionych poetów – Jan Kochanowski herbu Korwin. Niestety, nie udało mi się ustalić, czy gospodarzy zamku w Hunedoarze i naszego poetę łączy jakieś pokrewieństwo. Tak czy owak, historia członków tego szlachetnego rodu warta jest chyba wzmianki przy okazji zwiedzania zamku, który przez kilka pokoleń był ich siedzibą.

Jeremi herbu KorwinZamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)
Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)
Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)

Jak już pisałem – na początku XV wieku zamek w Hunedoarze trafił w ręce Vojka. Legenda mówi, że jego żona Elżbieta, szlachcianka z Hunedoary, miała romans z królem Zygmuntem Luksemburskim. Efektem tej niewinnej przygody była ciąża, a jej sprawca, aby uchronić Elżbietę przed niesławą, wydał ją za jednego ze swoich rycerzy. Elżbiecie miał dać przy tym złoty pierścień dla swojego nieślubnego syna, by kiedyś móc go po nim rozpoznać. To się akurat trochę nie trzyma kupy, bo znając nazwisko syna obyłby się i bez pierścienia, no ale w końcu legenda nie może być nigdy całkiem prawdziwa. Wracając do naszej historii, gdy Jan z Hunedoary trochę podrósł, wybrał się w podróż, podczas której zatrzymał się w jakiejś przypadkowej oberży. Podczas posiłku z jakiegoś niewyjaśnionego powodu postanowił zdjąć pierścień z palca. Świecidełko zwabiło kruka, który podleciał i ukradł pierścień Jankowi. Ten niewiele myśląc szybko sięgnął po łuk i zestrzelił latającego złodziejaszka.

Parę lat później Jan z Hunedoary trafił na dwór królewski, gdzie został rozpoznany przez ojca, a gdy opowiedział historię o kruku, król postanowił, że herbem rodziny będzie kruk z pierścieniem w dziobie. Odtąd Jan z Hunedoary (węg. János Hunyadi, rum. Iancu de Hunedoara) stał się również Janem Korwinem (łac. Ioannes Corvinus), a kruk z pierścieniem w dziobie do dziś zdobi dumne zamkowe mury. Trochę inna jego wersja, z krukiem przebitym strzałą, znajduje się również w herbie Hunedoary.

Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)
Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)

Jan Korwin rozbudował twierdzę, za jego czasów powstały między innymi dwa pierścienie murów obronnych, a typowo wojskowa warownia zamieniła się w bogatą rodzinną rezydencję. Jan był wojewodą Siedmiogrodu, a podczas wojen z Turkami dał się poznać jako świetny dowódca. W 1444 roku wraz naszym królem Władysławem dowodził wojskami pod Warną. Po przegranej bitwie przegrupował swoje wojska i zorganizował skuteczną obronę w kraju. W 1448 roku w bitwie na Kosowym Polu został pojmany przez Turków, ale że czasy były jeszcze wtedy cywilizowane, to Jan został z niewoli wykupiony. Pewnie później Turcy pluli sobie z tego powodu w brodę, bo osiem lat później doznali z jego ręki sromotnej klęski. Armia turecka oblegająca Belgrad liczyła sobie około 150 tysięcy żołnierzy, Jan Korwin wespół z franciszkaninem Janem Kapistranem (król Władysław V Pogrobowiec zwiał do Wiednia!) mogli dysponować zaledwie 50-60 tysiącami ludzi, z czego sporą część stanowili mieszczanie i chłopi, którzy wyszkoleniem bojowym musieli Turkom mocno ustępować. Mimo to, w nocy z 13 na 14 lipca udało im się pokonać zgrupowanie liczące ponoć 30-40 tysięcy tureckich żołnierzy! Później rozbili turecką flotę na Dunaju i przedarli się do obleganego miasta. Z rozkazu Sułtana Belgrad był ostrzeliwany z trzystu dział, a w przerwach ponawiano szturmy. 21 lipca, podczas decydującego ataku, doborowe oddziały piechoty przedarły się przez fortyfikacje i wdarły do wąwozu rozdzielającego Stary i Nowy Belgrad... i usmażyły się żywcem, bo z rozkazu Jana Korwina wąwóz został był wyłożony słomą i smołą, a po wejściu Turków podpalony. Tej nocy zginęło podobno 60 tysięcy Turków, a rano na zdziwiony, ale ciągle jeszcze przecież silny turecki obóz, po raz kolejny naparli wściekli chrześcijanie... i o dziwo zwyciężyli! Klęska Sułtana była całkowita, a Jan Korwin dorobił się wśród Turków nowego imienia – Przeklęty Janek. Niestety, w obleganym Belgradzie panował tyfus, Jan Korwin zmarł zaledwie trzy tygodnie po swoim największym triumfie.

Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)
Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)
Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)

Po nagłej śmierci niesławnego Władysława Pogrobowca na tron wstąpił piętnastoletni syn Jana – Maciej Korwin, za panowania którego Węgry stanęły u szczytu swojej potęgi! Król rozbudowywał również siedzibę swojego rodu – zamek w Hunedoarze, a że studiował w Italii, gdzie zafascynowały go idee renesansu, to i zamek zyskał renesansowy charakter.

Ostatnim właścicielem z rodu Hunyadiego był nieślubny syn Macieja, Jan Korwin. Później zamek często zmieniał właścicieli. Za czasów Gabriela Bethlena dokonano kolejnej rozbudowy, tym razem w stylu barokowym, dodając między innymi Białą Wieżę i Wieżę Bramę. W 1724 roku zamek przeszedł w ręce rządu Austrii, później Austro-Węgier, by po I wojnie światowej stać się własnością Rumunii. Obecnie w zamkowych murach znajduje się muzeum.

Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)
Jan Korwin / Ioan de Hunedoara / Hunyadi Janos (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)Zamek Korwina, Hunedoara (Rumunia)

Z zamkiem wiąże się jeszcze jedna legenda. Na jego terenie znajduje się studnia, którą Jan Hunyadi polecił wykopać trzem tureckim więźniom w zamian obiecując im wolność. Więźniowie kuli w litej skale przez 15 lat, docierając do wody na głębokości 28 metrów. W tym czasie jednak Jan umarł, a jego żona nie dotrzymała danego przez męża słowa. Ciekawe, że bardzo podobne legendy są opowiadane w wielu innych zamkach, w których jest studnia. Proszę sobie porównać np. z legendą z Râşnova czy choćby z polskiego Smolenia.

Bilet wstępu na zamek dla dorosłych kosztuje 8 lei, dla dzieci 4 leje.

Noclegi

Hotel Maier, Hunedoara (Rumunia)Hotel Maier, Hunedoara (Rumunia)Hotel Maier, Hunedoara (Rumunia)

W Hunedoarze udało nam się znaleźć tylko jeden hotel, trzygwiazdkowy Hotel Maier z restauracją. Za pokój z trzema łóżkami zapłaciliśmy 170 lei. Hotel bardzo przyjemny, ale droższy niż przewidywały nasze plany, więc jeśli ktoś zna jakieś bardziej ekonomiczne rozwiązanie kwestii noclegów w rejonie Hunedoary, to proszę o informację.

Witold Wieszczek

Załóż wątek dotyczący tego tekstu na forum

Rumunia - przewodnik:

Satu Mare / Satmar (Rumunia) - przewodnik (52 zdjęcia)Săpânţa - Wesoły cmentarz (Rumunia) – przewodnik (35 zdjęć)Bârsana, Marmarosz / Maramureş (Rumunia) - przewodnik (48 zdjęć)Humor / Mănăstirea Humorului i Woroniec / Voroneţ (Rumunia) - przewodnik (32 zdjęcia)Arbore i Klasztor Suczewica / Mănăstirea Suceviţa (Rumunia) – przewodnik (43 zdjęcia)Kaczyka / Cacica (Rumunia) – przewodnik (21 zdjęć)Vama Veche (Rumunia) - przewodnik (94 zdjęcia)Braszów / Braşov (Rumunia) – przewodnik (68 zdjęć)Curtea de Argeş (Rumunia) – przewodnik (31 zdjęć)Szosa Transfogaraska / Transfăgărăşan (Rumunia) – przewodnik (68 zdjęć)Sybin / Sibiu / Hermannstadt (Rumunia) – przewodnik (86 zdjęć)Hunedoara / Vajdahunyad (Rumunia) - przewodnik (57 zdjęć)Jaskinia Niedźwiedzia / Peştera Urşilor (Rumunia) – przewodnik (29 zdjęć)Ştefan Hruşcă – kolędnik z SiedmiogroduSyhot Marmaroski / Sighetu Marmaţiei (Rumunia) – przewodnik (9 zdjęć)Kościoły Obronne Siedmiogrodu (Rumunia) – przewodnik (25 zdjęć)Rimetea / Torocko pod Szeklerską Skałą (Rumunia) – przewodnik (21 zdjęć)Konstanca / Constanța (Rumunia) – przewodnik (22 zdjęcia)Sigiszoara / Sighișoara (Rumunia) – przewodnik (28 zdjęć)Pogranicze Sybina / Mărginimea Sibiului (Rumunia) – przewodnik (41 zdjęć)Wąwóz Galbeny / Cheile Galbenei (Rumunia) – przewodnik (23 zdjęcia)Twierdza Ponoru / Cetatile Ponorului (Rumunia) – przewodnik (19 zdjęć)Płaskowyż Padisz / Padiș (Rumunia) – przewodnik (52 zdjęcia)Wąwóz Râmeț / Cheile Râmețului (Rumunia) – przewodnik (29 zdjęć)Góry Fogaraskie – wokół jeziora Bâlea (Rumunia) – przewodnik (24 zdjęcia)
PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Oceń zamieszczony obok artykuł.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.