Podróże małe i duże > Rumunia - przewodnik

Płaskowyż Padisz / Padiș (Rumunia) – przewodnik

Polana Ponor (Rumunia)Wyjście z tunelu (Rumunia)Powrót z wycieczki (Rumunia)

Płaskowyż Padiș (czytaj: Padisz) jest częścią Gór Zachodniorumuńskich (Apuseni) i obfituje w liczne atrakcje turystyczne. Mimo że nie ma ostrych grani do przejścia i wysokich szczytów do zdobycia, to trasy turystyczne są malownicze, a niektóre z nich bardzo wymagające.

Najbardziej spektakularne szlaki tego regionu wiodą przez Wąwóz Galbeny oraz do Twierdzy Ponoru. Im poświęciłam oddzielne artykuły, a tutaj chciałabym przedstawić parę innych wartych zobaczenia miejsc na tym płaskowyżu. Wszystkich osobliwości jest tyle, że spokojnie wystarczą na dwa tygodnie wędrówek.

UWAGA! Wszystkich, którzy odwiedzali Rumunię albo planują w najbliższym czasie się do tego kraju wybrać, serdecznie zapraszam do współtworzenia tego przewodnika. Można w tej sprawie pisać na adres redakcji redakcja@libertas.pl.

Dojazd

Pole biwakowe La Grajduri (Rumunia)

Jadąc drogą Oradea – Stei (nr 76), około 15 km za miejscowością Beius skręcamy w lewo (zobaczymy znaki „Zona Padis”). Po około 20 km dojedziemy do wsi Pietroasa, za którą zaczynają się serpentyny prowadzące w górę na malowniczą Polanę Balileasa, gdzie trzeba skręcić w prawo w szutrową drogę. Lepiej, jeśli nasz samochód ma wyższe zawieszenie. Droga jest wyboista. Prowadzi ona na następną polanę, gdzie znajduje się klimatyczne pole biwakowe, a kilometr dalej schronisko Cabana Cetatile Ponorolui, które serdecznie polecam.

Na polu biwakowym jest chatka Salvamontu i tablica informacyjna opisująca szlaki i ich stopień trudności (po angielsku też). Szlaki są bardzo dobrze oznaczone.

W tym roku dojechaliśmy w Padisz o zmroku, wyboista droga w górach wydawała się nie mieć końca i nagle oczom naszym ukazało się światło tysiąca ognisk, palonych przez „prawdziwych” turystów mieszkających pod namiotami. Zrobiło mi się żal, że mam spać w schronisku. Przy pięknej pogodzie polana i ogień wyglądały jak nie z tego świata. Pole namiotowe jest położone przy strumieniu, znajdują się na nim kioski przyzwoicie zaopatrzone w różnego rodzaju rumuńskie trunki, jedzenie, mapy... Można nawet zjeść ciorbę...

Wąwóz Galbeny

Cascada EvantaiCheile GalbeneiPanorama w drodze powrotnej

Wąwóz Galbeny leży na płaskowyżu Padisz w Górach Apuseni, które, chociaż nie należą do najwyższych gór w Rumunii, charakteryzują się występowaniem zjawisk krasowych przybierających niespotykane formy, takie jak ponory, aweny, jaskinie z podziemnymi rzekami, wywierzyska i malownicze wąwozy.

Więcej na temat Wąwozu Galbeny można znaleźć w oddzielnym artykule:

Wąwóz Galbeny / Cheile Galbenei (Rumunia) – przewodnik

Twierdza Ponoru

Twierdza z dołu (Rumunia)Zejście do zapadliska (Rumunia)Twierdza widok z góry (Rumunia)

Twierdza Ponoru (Complexul carstic Cetăţile Ponorului) to najsławniejszy w Rumunii zespół obiektów krasowych. Kompleks tworzą: dolina z kaskadowym wodospadem, dwa zapadłe leje krasowe, jaskinia, przez którą przepływa podziemny strumień oraz wizytówka twierdzy – skalny portal o wysokości 70 metrów.

Twierdza Ponoru / Cetatile Ponorului (Rumunia) – przewodnik

Polana Ponor

W drodze na Polanę Ponor (Rumunia)Polana Ponor (Rumunia)
Autorka nad Izbucul Ponor (Rumunia)Polana Ponor (Rumunia)

Na polanę dojdziemy nieoznakowaną ścieżką. Z pola namiotowego jest to około 30 minut drogi. Co może być ciekawego na polanie, powiecie? Też tak myślałam i dlatego odwiedziłam to miejsce, będąc tu dopiero po raz trzeci. Ludzie! Polana Ponor to jedno z piękniejszych miejsc na ziemi, a przekonać się o tym można dopiero jak się ją zobaczy. Brzmi jak zaklęcie jakieś, co? Ale tak jest. Zobaczycie zdjęcia i sami pomyślicie: „co ona chce? Polana jak polana...” Sęk w tym, że ta polana jest ogromna... Ogromniasta, pofałdowana łąka otoczona wzgórzami, a pośrodku płynie rzeczka długa jak wstążeczka. Idziemy pod górę, a tu nagle szczęka nam opada. To tak, jak Wam ktoś opowiada o Ameryce, że na Manhatanie wszystko jest takie ogromne. No to tu, w Padiszu też. Wszystko jest 5 razy większe niż to, co znamy z naszych polskich Karpat. Ta rzeczka wypływa z jaskini (można się tam wybrać szlakiem niebieskiego i żółtego kółka) i chowa się w ponorze. Ponoć podczas obfitych opadów rzeka nie jest w stanie odprowadzić całej wody spływającej na polanę i zamienia się ona wtedy w malownicze jezioro.

Z Polany Ponor można się wybrać do Lumea Pierduta (Zaginiony Świat) – szlak żółtego krzyżyka, lub na Polanę Rotunda (czerwony trójkąt). Ja się nigdzie nie wybrałam, bo byłam tak urzeczona malowniczym krajobrazem, że siedziałam na miejscu i tylko co 15 minut obracałam głowę.

Polana Ponor (Rumunia)Izbucul Ponor (Rumunia)Polana Ponor (Rumunia)

Jaskinia Ognia Żywego (Focul Viu)

Jaskinia ognia żywego (Rumunia)Jaskinia ognia żywego komin (Rumunia)
Lodowe stalaktyty w jaskini (Rumunia)Jaskinia ognia żywego widok z góry (Rumunia)

Do Jaskini Ognia Żywego prowadzi szlak żółtego kółka. Z pola namiotowego dojdziemy tam w około 60–90 minut. W jaskini można zobaczyć pokaźną „górę” lodu, na którą przez otwór z góry spadają liście, gałązki i inne „uboczne produkty” lasu. Padające na tę górę „leśnych śmieci” promienie słoneczne sprawiają, że wygląda ona jak tlące się ognisko. Celowo piszę, „leśne śmieci”, bo tak to trochę wygląda. Ciemna jaskinia, do której coś powpadało. I znowu to wszystko jest bardzo pokaźnych rozmiarów, więc robi ogromne wrażenie. Przy wejściu do jaskini jest barierka i zakaz wchodzenia (kara 3000 lei). Zakaz jest jednak łamany przez niektórych turystów. Przyjrzyjcie się Państwo zdjęciom – jak mała jest postać człowieka w stosunku do lodowego kopca. Zdjęcie jest robione od strony otworu z góry.

Piatra Galbenei

Widok z Piatra Galbenei (Rumunia)Widok z Piatra Galbenei (Rumunia)
Boguś na Piatra Galbenei (Rumunia)

Piatra Galbenei to punkt widokowy na wysokości 1234 m n.p.m. Rozciąga się stąd widok na góry Apuseni, można też zobaczyć „z lotu ptaka” opisywany już przeze mnie Wąwóz Galbeny oraz rezerwat Groapa Ruginoasa – wielkie zapadlisko o głębokości 100 metrów powstałe w wyniku procesów erozji. Wygląda to tak, jakby ktoś obrał góry ze skóry, nie ma lasu, ani ziemi, została tylko ruda glina. Do rezerwatu też można dojść, ale z innej strony (prowadzi na nią szlak czerwonego krzyżyka z przełęczy Vartop – droga DN 75).

Na Piatra Galbenei prowadzi szlak żółtego kółka – kontynuacja wycieczki z jaskini Focul Viu. Idąc z powrotem, możemy, jeśli mamy siły, poszwendać się po lesie. Tutaj las jest jak pierwotna puszcza, nikt nie sprząta powalonych drzew. Jeśli się coś zawaliło, to na tym wyrasta coś następnego, zieleń jest zieleńsza, głębia głębsza, a sina dal dalsza, i tak dalej. Szlak wije się raz w górę, raz w dół. Jak przystaniemy i rozejrzymy się wokół, to możemy zauważyć, że czasami wędrujemy niby zboczem czegoś, co już zaczyna być lejem krasowym. To nie są takie sobie zwykłe pagórki. Takim właśnie miejscem jest Zaginiony Świat – Lumea Pierduta.

Lumea Pierduta

Powrót z Lumea Pierduta (Rumunia)

Część lasu na płaskowyżu, w którym wyjątkowo gęsto występują głębokie aweny – niektóre nawet głębokie na 100 metrów. Taka dziura w ziemi powstała wskutek erozji. Niby nic, ale chciałoby się zaglądać do środka, nie wiadomo po co. Aweny są oznaczone, więc nie ma niebezpieczeństwa, że tam nagle wpadniemy. Ale małe dzieci lepiej trzymać na smyczy, bo barierki na około nie ma.

Do Lumea Pierduta można się dostać od strony schroniska Cetatile Ponorolui (czerwony, a potem żólty krzyżyk) lub z Polany Ponor (żółty krzyżyk).

Cetatile Radesei i wąwóz Samoszu Ciepłego

W drodze do Twierdzy Radesei (Rumunia)Wąwóz Samoszu Ciepłego (Rumunia)Wejście do tunelu (Rumunia)Wejście do tunelu (Rumunia)

Jest to bardzo piękna, dość długa i trudna trasa (łańcuchy, strome zejścia), ale opiszę ją krótko. Od przełęczy Varasoaia (do której warto dojechać samochodem, bo trasa może nam zając od 5 do 7 godzin) idziemy szlakiem czerwonego kółka. Poruszamy się jakby po ósemce, przewodniki zalecają wybrać kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara, co też zrobiliśmy.

Przedsionek tunelu (Rumunia)Przedsionek tunelu od środka (Rumunia)Zejście do twierdzy (Rumunia)Wejście tunelu od wewnątrz (Rumunia)Tunel twierdza skalna (Rumunia)

Malowniczym zejściem po zboczu wąwozu schodzimy do jaskini-tunelu. Brama skalna prowadząca do wąwozu ma około 15 metrów wysokości. Płynie nim podziemna rzeka. Jeśli stan wody jest wysoki, przejście może okazać się niemożliwe.

Tunel (Rumunia)Tunel skalny (Rumunia)Tunel skalny (Rumunia)Sciany wąwozu (Rumunia)Wyjście z tunelu (Rumunia)
Punkt widokowy po rumuńsku Belvedere (Rumunia)Wyjscie z tunelu (Rumunia)Radość po wyjściu z tunelu (Rumunia)Wąwoz Samoszu Ciepłego (Rumunia)ściany wąwozu (Rumunia)Powrót z wąwozu przeciwległą ścianą (Rumunia)Widok podczas wędrówki wąwozem (Rumunia)
Nasza ekipa po pokonaniu strumienia (Rumunia)Popas (Rumunia)

W tunelu idziemy najpierw półką skalną, potem schodzimy dość stromym zejściem po śliskim 3 metrowym kamieniu (łańcuchy do pomocy) do koryta rzeki. Idziemy dalej korytem w prawie całkowitej ciemności (czołówka niezbędna!), a potem widzimy już światło, które dobiega z wylotu wyjściowego. Wychodzimy, schodząc znów po łańcuchach, mając piękne widoki za i przed sobą. Ten tunel (którego pokonanie zajmuje około pół godziny) to właśnie Twierdza Radesei.

Po wyjściu mamy do przejścia wąwóz Samoszu Ciepłego (Somesului Cald). Trasa prowadzi zboczami wąwozu. Pnie się raz w górę, raz w dół. Po drodze są punkty widokowe, z których rozciągają się piękne panoramy. Można również zwiedzić jaskinię Moloch – siedlisko nietoperzy (również konieczna czołówka).

Wypoczynek jeźdźców (Rumunia)Przełęcz Varasoaia (Rumunia)Trasa w tunelu skalnym (Rumunia)

Schronisko Cabana Cetatile Ponorolui

Cabana Cetatile Ponorolui (Rumunia)

Mimo wysokich cen (jak na schronisko) Cabana Cetatile Ponorolui jest dość oblegane. Myślę, że to dlatego, że jego centralne położenie umożliwia dogodne dojście do wielu szlaków. Pensjonaty znajdują się niżej i wybierając się na wycieczkę, trzeba skorzystać z samochodu. W schronisku panują bardzo dobre warunki, można zarezerwować pokoje z łazienkami lub bez. Jedzenie jest smaczne, a obsługa bardzo sympatyczna. Można tu kupić mapy regionu. Trzeba rezerwować miejsca z wyprzedzeniem.

Pobyt na Płaskowyżu Padisz przypomina mi zawsze moje studenckie wakacje w górach z lat 80. Ma się wrażenie, że jest się z dala od cywilizacji, widzi się mnóstwo „plecakowców” w górskich butach, wszędzie pasą się owce, gdzieniegdzie konie i jest tak jakoś swojsko, zielono i beztrosko.

Acha! I trzeba na drogę brać kanapki oraz picie (czytaj: piwo, woda jest w strumieniach), bo wszędzie daleko i nie ma tu za dużo schronisk, więc możemy liczyć tylko na siebie lub to, że poczęstuje nas czymś jakiś inny turysta, jeśli go spotkamy.

Joanna Kuklińska

Załóż wątek dotyczący tego tekstu na forum

Rumunia - przewodnik:

Satu Mare / Satmar (Rumunia) - przewodnik (52 zdjęcia)Săpânţa - Wesoły cmentarz (Rumunia) – przewodnik (35 zdjęć)Bârsana, Marmarosz / Maramureş (Rumunia) - przewodnik (48 zdjęć)Humor / Mănăstirea Humorului i Woroniec / Voroneţ (Rumunia) - przewodnik (32 zdjęcia)Arbore i Klasztor Suczewica / Mănăstirea Suceviţa (Rumunia) – przewodnik (43 zdjęcia)Kaczyka / Cacica (Rumunia) – przewodnik (21 zdjęć)Vama Veche (Rumunia) - przewodnik (94 zdjęcia)Braszów / Braşov (Rumunia) – przewodnik (68 zdjęć)Curtea de Argeş (Rumunia) – przewodnik (31 zdjęć)Szosa Transfogaraska / Transfăgărăşan (Rumunia) – przewodnik (68 zdjęć)Sybin / Sibiu / Hermannstadt (Rumunia) – przewodnik (86 zdjęć)Hunedoara / Vajdahunyad (Rumunia) - przewodnik (57 zdjęć)Jaskinia Niedźwiedzia / Peştera Urşilor (Rumunia) – przewodnik (29 zdjęć)Ştefan Hruşcă – kolędnik z SiedmiogroduSyhot Marmaroski / Sighetu Marmaţiei (Rumunia) – przewodnik (9 zdjęć)Kościoły Obronne Siedmiogrodu (Rumunia) – przewodnik (25 zdjęć)Rimetea / Torocko pod Szeklerską Skałą (Rumunia) – przewodnik (21 zdjęć)Konstanca / Constanța (Rumunia) – przewodnik (22 zdjęcia)Sigiszoara / Sighișoara (Rumunia) – przewodnik (28 zdjęć)Pogranicze Sybina / Mărginimea Sibiului (Rumunia) – przewodnik (41 zdjęć)Wąwóz Galbeny / Cheile Galbenei (Rumunia) – przewodnik (23 zdjęcia)Twierdza Ponoru / Cetatile Ponorului (Rumunia) – przewodnik (19 zdjęć)Płaskowyż Padisz / Padiș (Rumunia) – przewodnik (52 zdjęcia)Wąwóz Râmeț / Cheile Râmețului (Rumunia) – przewodnik (29 zdjęć)Góry Fogaraskie – wokół jeziora Bâlea (Rumunia) – przewodnik (24 zdjęcia)
PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Oceń zamieszczony obok artykuł.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.