Podróże małe i duże > Rumunia - przewodnik

Pogranicze Sybina / Mărginimea Sibiului (Rumunia) – przewodnik

Jina (Rumunia)

Napisać o regionie w Transylwanii, że charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami, to nic nowego. Cała Transylwania taka właśnie jest. No więc co można oryginalnego napisać? Wioski, w których czas nie płynie; furmanki; malowane kapliczki; drogi bez asfaltu, gościnni ludzie – o tym wszystkim już opowiadałam. Czy jest sens opisywać coś tak powtarzalnego? Co sprawia, że chcę tam ciągle wracać? Być może fakt, że w Europie takie miejsca już prawie nie istnieją...

UWAGA! Wszystkich, którzy odwiedzali Rumunię albo planują w najbliższym czasie się do tego kraju wybrać, serdecznie zapraszam do współtworzenia tego przewodnika. Można w tej sprawie pisać na adres redakcji redakcja@libertas.pl.

O regionie

Rasinari (Rumunia)Zbiory muzeum ikon (Rumunia)Rasinari (Rumunia)

Mărginimea Sibiului – jest to obszar, którego nazwę można tłumaczyć jako „Granice Sybina”. Niewielki, zajmujący około 200 km kwadratowych region, obejmuje miejscowości, które są kolebką cywilizacji saksońskiej w Transylwanii. W skład regionu wchodzą wsie położone u stóp gór Cindrel, między innymi opisywana przez Andrzeja Stasiuka Rasinari, miejsce urodzin Emila Ciorana.

Na krańcu regionu, we wsi Jina, rozpoczyna się (lub kończy) słynna Transalpina – trasa, która podobnie jak Szosa Transfogaraska wspina się na wysokość ponad 2000 m n.p.m.

Pomimo że region był w większości zamieszkały przez ludność niemieckojęzyczną, znajdują się tu również wioski rumuńskie. Trudno jednak na pierwszy rzut oka odróżnić je od wsi saskich, ponieważ architektura jest silnie zdominowana przez wysokie bramy i zamknięte wewnętrzne podwórze – elementy charakterystyczne dla Sasów.

We wsiach nadal zachowały się stare zwyczaje i tradycyjne zawody. Ludzie noszą ludowe stroje w niedziele i święta. Pasterze chodzą w tradycyjnych nakryciach głowy – są to nadzwyczaj gustowne kapelusiki przypominające melonik.

Odbywają się festiwale muzyki ludowej, która jest tu popularna wśród wszystkich pokoleń. Wiem, o czym piszę – do odwiedzenia festiwalu w Gura Raului zachęcił nas nastolatek, którego podwoziliśmy do Sybina – sam wybierał się tam z kolegami i zapewniał nas, że to świetna zabawa.

W sumie festiwal taki sobie – ni to festyn, ni to wiejski piknik – chociaż sceneria niezapomniana – wysokie góry wokół. Natomiast jako obserwacja socjologiczna – bardzo ciekawa impreza.

Rumuni są prawdziwymi fanami góralskiej muzyki ludowej – rozradowana publiczność śpiewa razem z gwiazdami folku, charakteryzującymi się silnym makijażem.

Następnym, godnym podziwu i mającym kilkusetletnią tradycję, zajęciem artystycznym miejscowej ludności jest malarstwo na szkle. Głównym motywem jest tematyka religijna. W wiosce Sibiel znajduje się imponujące muzeum ikon tworzonych tą techniką.

Na zwiedzanie Mărginimea Sibiului poświęciliśmy 3 dni. Myślę, że wystarczy, jeśli skupimy się na wsiach i górach, bo na miasto Sybin, trzeba poświęcić dzień lub dwa dodatkowo.

Na nocleg można wybrać praktycznie każdą wioskę, w której są pensjonaty agroturystyczne. Warto zamówić wyżywienie, bo barów i restauracji nie ma wiele wokół. Pisałam już o tym, że jedzenie w wiejskiej rumuńskiej agroturystyce nie ma sobie równych.

Ja mieszkałam w Sibiel, ze względu na bliskość górskich szlaków. Jest to jedna z mniejszych wioseczek. Blisko w góry jest również z Gura Raului. Jeżeli zależy wam na większym „centrum” lepiej wybrać Saliste lub Rasinari.

Region nie jest „zatłoczony turystycznie”. Najwięcej turystów przyjeżdża do muzeum ikon oraz turyści z Sybina do Cisnadioary. Poza tym panuje leniwy spokój, cisza i wrażenie, że jest się na końcu świata.

Popas turistic Transalpina (Rumunia)Cisnadioara (Rumunia)Cisnadioara (Rumunia)

Ciekawe miejsca w Mărginimea Sibiului

Rasinari

Rasinari (Rumunia)Rasinari (Rumunia)Rasinari (Rumunia)

Rasinari – wieś licząca około 5000 mieszkańców, miejsce urodzin rumuńskiego poety Oktawiana Gogi oraz filozofa Emila Ciorana. Przewodniki, również w internecie, podają, że Rasinari łączy z Sybinem linia tramwajowa. Otóż w lipcu 2013 tramwaju już nie było. Zamiast niego jeździ autobus. We wsi znajduje się dom pamięci poety, muzeum etnograficzne (do którego nie trafiliśmy) oraz kościół z zabytkowymi freskami zewnętrznymi. Miejscowość właściwie wygląda jak małe miasteczko z ładnym deptakiem wzdłuż potoku. Domy mają odnowione elewacje. Moim zdaniem, to wymarzone miejsce na popołudniowy spacer.

Sibiel

Sibiel (Rumunia)Zbiory muzeum ikon (Rumunia)

Sibiel – rumuńska wieś o saskiej architekturze. Koniecznie trzeba zobaczyć muzeum ikon malowanych na szkle. Zbiory malarstwa naiwnego mieszczą się na dwóch piętrach i według mnie są imponujące. Na pierwszy rzut oka ikony są podobne do siebie, dominują te same kolory (czerwony, zielony i niebieski), jednak jeśli przyjrzeć się dokładnie zauważymy szczególną dbałość o detale, delikatność, wyczucie piękna i głęboką wiarę malującego.

Zbiory muzeum ikon (Rumunia)Zbiory muzeum ikon (Rumunia)Zbiory muzeum ikon (Rumunia)Zbiory muzeum ikon (Rumunia)Zbiory muzeum ikon (Rumunia)Zbiory muzeum ikon (Rumunia)

Z Sibiel można się wybrać w góry Cindrel. Mijając ostatni dom, wchodzimy w las i już zaczyna się górski szlak.

Na wsi w Rumunii lubię pić piwo pod sklepem, bo stanowi on w pewnym sensie lokalne centrum towarzyskie. Przy okazji można obserwować ludzi, a ci widząc obcokrajowców, czasami rozpoczynają jakąś ciekawą rozmowę. Przy każdym ze sklepów są stoliki, jeden z parasolem, drugi w gustownym „ogródku”. Tu jest czysto, proszę państwa, nie walają się papiery i reklamówki jak na południu Europy, w jakimś okropnym Paryżu czy Neapolu.

Kupujemy sobie piwo, lody albo kawę w automacie, siadamy obok miejscowych robotników mających akurat przerwę, albo Cyganów sprzedających maliny i czekamy kto pierwszy i jak zagadnie. Czasami nikt nic nie mówi, pozdrawiamy się tylko i tak mija leniwie kawałek wakacyjnego popołudnia.

Tak właśnie zapamiętałam Sibiel i jeśli chcielibyście mieć spokój w życiu na jakiś czas, to polecam to miejsce serdecznie.

Kapliczka w Sibiel (Rumunia)Szlak do ruin fortecy (Rumunia)
Sklep kawiarnia w Sibiel (Rumunia)Góry Cindrel (Rumunia)

Cisnadie

Cisnadie (Rumunia)
Cisnadie (Rumunia)Cisnadie (Rumunia)

Cisnadie – miasto założone w XIII w. przez saskich kolonistów. Miasto miało burzliwą historię. Na początku swego istnienia ludność musiała stawić czoła wielokrotnym najazdom mongolskim, potem otomańskim. Stąd najokazalszy zabytek – kościół warowny.

Po II wojnie światowej wojska radzieckie deportowały ludność niemieckojęzyczną w głąb Związku Radzieckiego.

Za czasów komunistycznej Rumunii miasto nabrało bardziej przemysłowego charakteru. Jednak kościół warowny nie został zniszczony, znajduje się w centrum miasta i wygląda bardzo okazale. Ma trzy pierścienie murów, ale ten trzeci pierścień został w czasach późnego średniowiecza przebudowany na kamieniczki. Kościół ma więc inny wygląd, kiedy patrzy się na niego od strony bramy głównej, a inny od strony rynku (domki budowane po okręgu).

Według mnie jest to jeden z bardziej urzekających detali architektonicznych w Rumunii – domy bez kantów, ściany zakręcające tak, żeby dom stał wzdłuż zakręcającej ulicy.

Cisnadie (Rumunia)Plan ewakuacji w naszym pokoju (Rumunia)Początek Transalpiny (Rumunia)Początek Transalpiny (Rumunia)Popas kawiarnia na Transalpinie (Rumunia)

Cisnadioara

Cisnadioara (Rumunia)Cisnadioara (Rumunia)Cisnadioara (Rumunia)

Cisnadioara – wioska, której głównym zabytkiem jest kaplica zamkowa z przepięknym romańskim portalem. Kaplica jest pozostałością po kościele warownym, stoi na dość eksponowanym wzgórzu, z którego rozciągają się przepiękne widoki na góry Cindrel.

W kaplicy znajdują się płyty nagrobne żołnierzy poległych w bitwach I wojny światowej. Odnaleźliśmy sporo polskich nazwisk.

Cisnadioara (Rumunia)Cisnadioara (Rumunia)Cisnadioara (Rumunia)Cisnadioara (Rumunia)Cisnadioara (Rumunia)

Jina

Jina (Rumunia)Muzeum etnograficzne (Rumunia)Właścicielka muzeum z autorką

Jina – malowniczo położona wieś na skraju regionu, z której można wyruszyć na Transalpinę. We wsi znajduje się prywatne muzeum etnograficzne (trzeba pytać miejscowych jak do niego trafić). Jego właścicielka (mówi po francusku i rumuńsku, ale proszę się nie zrażać, jest bardzo kontaktowa) nadzwyczaj obrazowo opowiada o zwyczajach ludowych, zdołała uzbierać pokaźną kolekcję dawnych sprzętów domowych i rękodzieła, posiada również zdjęcia podróżników przemierzających Transalpinę w czasach przed II wojną światową (jest to jedna z najstarszych dróg w Rumunii).

Joanna Kuklińska

Załóż wątek dotyczący tego tekstu na forum

Rumunia - przewodnik:

Satu Mare / Satmar (Rumunia) - przewodnik (52 zdjęcia)Săpânţa - Wesoły cmentarz (Rumunia) – przewodnik (35 zdjęć)Bârsana, Marmarosz / Maramureş (Rumunia) - przewodnik (48 zdjęć)Humor / Mănăstirea Humorului i Woroniec / Voroneţ (Rumunia) - przewodnik (32 zdjęcia)Arbore i Klasztor Suczewica / Mănăstirea Suceviţa (Rumunia) – przewodnik (43 zdjęcia)Kaczyka / Cacica (Rumunia) – przewodnik (21 zdjęć)Vama Veche (Rumunia) - przewodnik (94 zdjęcia)Braszów / Braşov (Rumunia) – przewodnik (68 zdjęć)Curtea de Argeş (Rumunia) – przewodnik (31 zdjęć)Szosa Transfogaraska / Transfăgărăşan (Rumunia) – przewodnik (68 zdjęć)Sybin / Sibiu / Hermannstadt (Rumunia) – przewodnik (86 zdjęć)Hunedoara / Vajdahunyad (Rumunia) - przewodnik (57 zdjęć)Jaskinia Niedźwiedzia / Peştera Urşilor (Rumunia) – przewodnik (29 zdjęć)Ştefan Hruşcă – kolędnik z SiedmiogroduSyhot Marmaroski / Sighetu Marmaţiei (Rumunia) – przewodnik (9 zdjęć)Kościoły Obronne Siedmiogrodu (Rumunia) – przewodnik (25 zdjęć)Rimetea / Torocko pod Szeklerską Skałą (Rumunia) – przewodnik (21 zdjęć)Konstanca / Constanța (Rumunia) – przewodnik (22 zdjęcia)Sigiszoara / Sighișoara (Rumunia) – przewodnik (28 zdjęć)Pogranicze Sybina / Mărginimea Sibiului (Rumunia) – przewodnik (41 zdjęć)Wąwóz Galbeny / Cheile Galbenei (Rumunia) – przewodnik (23 zdjęcia)Twierdza Ponoru / Cetatile Ponorului (Rumunia) – przewodnik (19 zdjęć)Płaskowyż Padisz / Padiș (Rumunia) – przewodnik (52 zdjęcia)Wąwóz Râmeț / Cheile Râmețului (Rumunia) – przewodnik (29 zdjęć)Góry Fogaraskie – wokół jeziora Bâlea (Rumunia) – przewodnik (24 zdjęcia)
PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Oceń zamieszczony obok artykuł.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.